baner

Źródełko Młodości

Współrzędne GPS:  50° 25' 11" N   18° 49' 3" E

Jednym z najciekawszych miejsc w Reptach jest Zródełko Młodości. Znajduje się ono przy ulicy J.Waliski w Reptach Starych. Woda z tego żródła wypływała już od najdawniejszych czasów, ale dopiero w roku 1969, za staraniem Koła Terenowego z Rept Śląskich Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, postanowiono teren wokół żródełka upiększyć. Prace trwały prawie pięć lat, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie. Uroczystość tą uświetniły repeckie chóry, napisano również specjalnie na tą okazję Pieśń o żródełku.

Kolejne prace renowacyjne przeprowadzono w 1999r. Teren wokół żródełka wybrukowano, ustawiono również nowe ławeczki. 31 maja 1999 roku miejsce to poświęcono i odprawiono Nabożeństwo ku Czci Matki Bożej. Źródelko przekształcono w kapliczkę w której umieszczono figurkę Matki Bożej Ubogich. Z Belgijskiego Banneux położonego na płaskowyżu Ardenów do Rept figurkę przywiozła Rodzina Wojtas.

Miejsce to odwiedzają nie tylko mieszkańcy Rept, ale stało się ono również celem wycieczek przeważnie rowerowych mieszkańców pobliskich miejscowości i miast. [27]

Aby powiększyć zdjęcia, kliknij na nie.

Wideo przedstawia Źródełko Młodości


Made by Banita